آموزش مقالات کلیدهای میانبر

کلیدهای میانبر قسمت دوّم – میانبرهای ویندوز ۷

کلیدهای میانبر (Shortcut keys) سیستم عامل ویندوز ۷

کلیدهای میانبر (Shortcut keys) یک جایگزین برای ماوس به هنگام کار با ویندوز میباشند و این امکان را میدهند تا بدون نیاز به ماوس بین پنجره های مختلف، گزینه و اجزای درونی آنها حرکت کنیم، منوی Start را باز و بسته کنیم و به پویش درون آن بپردازیم، به کپی، حذف و جایگزین کردن و تغییر نام فایلها بپردازیم و بسیاری از اعمال دیگر که گاهاً باعث راحتی کار با کامپیوتر در صورت استفاده از آنها در کنار ماوس میشود و به خاطر سپردن تعدادی از آن پیشنهاد میشود.

اصولا هنگامی که پای کامپیوتر ( رایانه ) به میان می آید هر کسی نیاز به سرعت بالا و انجام شدن هر چه سریع تر کارها دارد. برای مثال زیاد اتفاق می افتد که کارمندان در ادارات تحت فشارکارفرمایان یا رئیس خود قرار بگیرند که کاری را سریع تحویل دهند، در این صورت، همیشه دانستن و استفاده از میانبرهای صفحه کلید می تواند نقش موثری در افزایش سرعت کار و بهره وری بالاتر داشته باشد.

شما می توانید باز کردن، بستن، و حرکت در منوی شروع، دسکتاپ، منو ها، جعبه های محاوره ای، و صفحات وب را با استفاده از میانبر های صفحه کلید در ویندوز انجام دهید. میانبرهای صفحه کلید به عنوان ابزاری برای ارتباط راحت تر شما با کامپیوتر ( رایانه ) میباشند. کلید های میانبر به عنوان جایگزینی برای ماوس در هنگام کار در ویندوز عمل می کنند. استفاده از کلیدهای میانبر باعث صرفه جویی در وقت شما میشود، مخصوصا وقتی با لپ تاپ کار می کنید.

میانبرها از جمله مواردی هستند که به ما کمک می کنند تا در مدت زمان کمی کارها را انجام دهیم. کلیدهای میانبر یا همان Shortcut ها در صفحه کلید در نرم ‌افزارهای مختلف و سیستم ‌عامل های گوناگون طرفداران زیادی را دارند. استفاده از کلیدهای میانبر در اکثر مواقع باعث تسریع در انجام کارها می‌شود و اصولا حرفه‌ای ها از طرفداران پرو پا قرص کلیدهای میانبر هستند. شاید شما هم دیده باشید که افراد حرفه ای چطور با کیبورد کار می کنند و با چه سرعتی تمام این کارها را تمام می کنند. به این ترتیب صدها نوع میانبر صفحه کلید به طور کلی به وجود آمده و حتی میانبرهای صفحه کلید برای هر نرم افزاری به طور مجزا وجود دارد.

به طور مثال حتما برایتان جالب خواهد بود که برای ساخت یک Folder جدید و انجام سیر همیشگی: کلیک راست بر روی فضای خالی پنجره / انتخاب گزینه New / و سپس انتخاب گزینه New Folder تنها در هر جا که باشید از کلید ترکیبی Shift+Ctrl+N استفاده کنید !

در ادامه با میانبرهای جالب دیگری آشنا خواهید شد …

شما میتوانید بر حسب نیاز خود میانبرهای مورد نیاز خود را از جداول زیر به خاطر بسپارید و به یاد داشته باشید که آنچه در اینجا ارائه شده در برگیرنده همه کلیدهای میانبر نیست و فقط آنهایی ذکر شده که کاربرد بیشتری دارند.

شایان ذکر است در ادامه هر کجا که نامی از کلید Win یا کلید Windows دیدید منظور کلید پنجره در صفحه کلید است که در صفحه‌کلیدها بین دو کلید Ctrl و Alt قرار دارد و لوگوی ویندوز بر روی آن حک شده است .

علاوه بر کلیدهای میانبر مختلفی که در ویندوزهای قبلی وجود داشتند و میتوانید همچنان از آنها استفاده کنید ، در نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز۷ هم میانبرهای جدیدی اضافه شده اند که در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین و کاربردی ترین آنها بپردازیم .

لیست کلیدهای میانبر جدید در کل محیط سیستم عامل ویندوز ۷ به شرح زیر است:

کلید Windows + ↑ بیشینه ساختن (Maximize) پنجره.
کلید Windows + ← حرکت پنجره به سمت چپ. با انجام این عمل به صورت متمادی، کل پنجره به سمت چپ خواهد چرخید!
کلید Windows + → حرکت پنجره به سمت راست. با انجام این عمل به صورت متمادی، کل پنجره به سمت راست خواهد چرخید!
کلید Windows + ↓ کمینه ساختن (Minimize) پنجره و بازگردانی پنجره از حالت بیشینه.
کلید Ctrl + Windows + ← پرش به مانیتور سمت چپ.
کلید Ctrl + Windows + → پرش به مانیتور سمت راست.
کلید Ctrl + Windows کمینه ساختن (Minimize) و بازگردانی کلیه پنجره‌های باز.
کلید T + Windows متمرکز شدن بر روی اولین پنجره موجود در Taskbar. با فشردن مجدد به پنجره بعدی موجود خواهید رفت و این گردش ادامه دارد. همچنین با فشردن کلید T + Shift+ Windows این گردش عقبگرد خواهد شد.
کلید Home + Windows تمام برنامه‌ها را بجز برنامه فعلی مینیمایز می‌کند. شیوه کار این کلید ترکیبی مشابه تکنیک Aero Shake است و از طریق رجیستری می‌تواند غیرفعال شود.
کلید Space + Windows مشاهده دزدانه صفحه دسکتاپ! با این عمل، کلیه پنجره‌های باز، شفاف می‌شود به طوریکه صفحه دسکتاپ دیده شود.
کلید Tab + Windows حتما با کلیدهای ترکیبی Alt+Tab در ویندوز آشنا بودید که برای جا‌به‌جایی بین پنجره های فعال استفاده می‌شد . در ویندوز ۷ علاوه بر استفاده از این ترکیب همیشگی میتوانید با استفاده از دو کلید Win و Tab به صورت سه بعدی بین پنجره‌های فعال سوییچ کنید !
کلید G + Windows مرتب کردن کلیه Gadgetهای موجود به ترتیب حروف الفبا.
کلید P + Windows تنظیمات نمایش خارجی نظیر Mirror ،Extend Desktop و غیره. اگر کارت گرافیکی‌تان دو خروجی دارد و یک خروجی آن به مانیتور و خروجی دیگر آن به دستگاهی مثل دیتا پرژکتور متصل است با استفاده از این کلیدهای ترکیبی میتوانید بر روی تصاویر دستگاه‌های مختلف نظارت داشته باشید و هر کدام را که خواستید فعال و یا غیر فعال کنید . همچنین اگر شما هم از جمله افراد مرفهین بی‌درد هستید و ۲ مانیتور دارید می‌توانید با کنار هم قرار دادن دو مانیتور و انتخاب گزینه سوم از پنجره ای که با فشردن این دو کلید ترکیبی نمایان می‌شود فضای بیشتری را برای کار و یا بازی اختصاص دهید که احتمالا نمونه این عمل را در نمایشگاه‌های کامپیوتر دیده ‌اید .
کلید X + Windows صفحه Mobility Center مشابه ویندوز ویستا.
کلید B + Windows بخش System Tray را انتخاب می‌کند که پرکاربرد نیست، اما زمانی که ماوس از کار می‌افتد بسیار مفید است.
کلید Windows + # باز نمودن پنجره شماره # موجود در Taskbar. به عنوان مثال برای باز نمودن اولین پنجره Taskbar کلیدهای Win+1 و برای باز نمودن سومین پنجره کلیدهای Win+3 را وارد می‌کنیم.
کلید Windows + + بزرگ‌نمایی پنجره. فشردن کلید ویندوز و کلید مساوی در صفحه کلید برنامه ذره‌بین (Magnifier) را اجرا می‌کند . همچنین می توانید به جای استفاده از کلید = از کلید + هم استفاده کنید . بسیار مناسب برای مواقعی که قصد دارید مثلا از فاصله دور مثلا سر سفره غذا هم توییت‌ها و یا پست‌های دوستانتان را در توییتر – فیس بوک و فرند فید دنبال کنید !
کلید Windows + – کوچک‌نمایی پنجره. فشردن کلید ویندوز و کلید مساوی در صفحه کلید برنامه ذره‌بین (Magnifier) را اجرا می‌کند . همچنین می توانید به جای استفاده از کلید = از کلید + هم استفاده کنید . بسیار مناسب برای مواقعی که قصد دارید مثلا از فاصله دور مثلا سر سفره غذا هم توییت‌ها و یا پست‌های دوستانتان را در توییتر – فیس بوک و فرند فید دنبال کنید !
Alt + P نمایش و یا عدم نمایش صفحه پیش‌نمایش در هر پنجره.
Alt + Space منوی هر پنجره را باز می‌کند که می‌توان به کمک آن و فشردن کلیدهای x یا n پنجره را بست یا minimize کرد.

همچنین کلیدهای ترکیبی زیر که به کمک ماوس صورت میگیرد مختص محیط نوار وظیفه (Taskbar) هستند:

Shift + کلیک بر روی یک آیکن باز نمودن یک مورد جدید.
کلیک وسط ماوس بر روی یک آیکن باز نمودن یک مورد جدید.
Shift + Ctrl + کلیک بر روی یک آیکن باز نمودن یک مورد جدید با دسترسی ادمین.
Shift + راست کلیک بر روی یک آیکن گروهی شده نمایش منوی پنجره شامل Restore All ،Minimize All ،Move All و غیره.
Ctrl + کلیک بر روی یک آیکن گروهی شده گردش بر روی پنجره‌های موجود در این گروه.


البته مبحث کلیدهای میانبر به همین سادگی نیست که بتوان در چند مطلب آن را جمع بندی کرد زیرا این کلیدها روز به روز در حال توسعه بوده و کارایی آن ها روز به روز در حال افزایش است و حتی نرم افزارهایی ارائه شده که بتوان به طرق کاملا شخصی کلیدهای میانبر را برای رایانه خود تعریف کرده و از آنها استفاده کرد ، که نمونه ای از این نرم افزار را در زیر برای دریافت قرار داده ایم .

نکته دیگر در باب کلیدهای میانبر این است که اکثر کلیدهایی که در اینجا برای مخاطبان عزیز قرار داده شده اند حالت عمومی داشته و واقعیت کلیدهای میانبر خیلی بیشتر از اینهاست و از دوستان عزیز خواهشمندیم فقط به این کلیدها اکتفا نکنند و اطلاعات خود را تا آنجا که در توان دارند در باب کلیدهای میانبر و کلا شناخت صفحه کلید افزایش دهند به همین منظور دو منبع مناسب و نسبتا مختصر مرتبط با این موضوع که یکی به زبان فارسی و دیگری انگلیسی است را در زیر این مطالب برای دریافت قرار داده ایم که میتوانید جهت شناخت و مطالعه بیشتر به آن منابع نیز مراجعه فرمایید.

و امّا نکته آخر اینکه هر نرم افزار کلیدهای میانبر مخصوص به خود را دارا می باشد که برای آگاهی از آنها میتوانید به راهنمای خود نرم افزار مراجعه فرمایید با این وجود راهنمای مصوّر تعدادی از نرم افزارهای مشهور و پر کاربرد را در زیل این مطلب قرار داده ایم که می توانید دریافت و مطالعه و استفاده بفرمایید.

دریافت نرم افزار مدیریّت کلیدهای میانبر برای ویندوز Keyboard Shortcuts Manager 1.5

کتاب فارسی مرجع کامل آشنایی با صفحه کلید و کلید های میانبر ویندوز ترجمه کتاب مرجع انگلیسی
The Complete Windows 7 Shortcuts

کتاب انگلیسی راهنمای کلیدهای میانبر ویندوز و آفیس
Quick Reference Guide Computer Shortcuts & Special Charactes

راهنمای مصوّر کلیدهای میانبر Adobe After Effects

راهنمای مصوّر کلیدهای میانبر Adobe Photoshop CS6 و Adobe Illustrator

راهنمای مصوّر کلیدهای میانبر Adobe InDesign و Adobe Illustrator و Adobe Flash

راهنمای مصوّر کلیدهای میانبر Microsoft Office Word و Microsoft Office Excel

منتظر مقالات بعدی باشید …

دیدگاهتان را بنویسید